آزمون PET چه نوع آزمونی است

آزمون PET جزو آزمون‌های رایج زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج انجام می شود. آزمون PET مخفف عبارت Preliminary English Test است که معنی لغوی آن آزمون مقدماتی انگلیسی است. این آزمون هر سال در بیش از ۱۳۰کشور مختلف برگزار میگردد.این آزمون برای  سنجش مهارت زبان انگلیسی متقاضیان متوسطه (Intermediate) است. در نتیجه قبولی در  این آزمون به معنی آمادگی داشتن برای  شرکت در آزمون‌های آیلتس و تافل است. با قبولی در این آزمون ، شما قادر خواهید بود تا متون ساده انگلیسی را به راحتی مطالعه کنید ، درباره موضوعات مختلف روزمره صحبت کنید.

این آزمون PET چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی writing, speaking, listening  و readingرا تست مسکند و  تسلط متقاضی را تا سطح B1 مورد سنجش قرار دهد. کسب نمره قبولی در آزمون PET به معادل کسب نمره ۵ در آیلتس و نمره ۶۴ در toefl ibt است.آزمون PET ۶ بار در سال و در ماه‌های مارس، می، دوبار در ژوئن، نوامبر و دسامبر در ۲۴۰۰ مرکز دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود.

آزمون PET با برگزاری  دو نوع آزمون بزرگسالان (PET) و ویژه مدارس (PET for school) صورت می گیرد. تفاوت این دو نوع آزمون، در نوع محتوا و موضوع مطرح شده در سوالات می باشد سوالات آزمون(ویژه مدارس) PET for school معمولاً طبق موضوعاتی طرح می‌شود که دانش‌آموزان دوست دارند.

در بخش Reading  آزمون PET ۳۵ سوال در۵ قسمت و  در بخش Writing ۷ سوال در ۳ قسمت  طراحی شده است، که در مدت زمانی معادل ۱ ساعت و نیم برای پاسخ به انها فرص می باشد

قسمت اول Reading   شامل ۵ سئوال

 بصورت متن کوتاه و اطلاعیه که بعد از درک مفهوم باید از میان 3 گزینه بعنوان جواب مورد صحیح را انتخاب نمایید

قسمت دوم Reading   شامل ۵ سئوال

در این قسمت، برنامه و علایق شخصی ۵ نفر ذکر می‌شود و برای هر کدام ۸ گزینه مطرح می‌شود. به عنوان مثال چنانچه برنامه افراد در خصوص چگونگی سپری کردن تعطیلات آخر هفته باشد، ۸ گزینه در مورد مکان‌هایی که می‌توان جهت گذراندن تعطیلات به آنجا رفت، ذکر می‌شود. به این ترتیب، شما می‌بایست برای برنامه فردی هر شخص، گزینه مناسب را تعیین کنید.

قسمت سوم Reading   شامل 10 سئوال

در این قسمت سنجش میزان مهارت درک مطلب  پرداخت شده است. متنی ۳۵۰ کلمه‌ای برای شما ارائه می‌شود، که با توجه به آن ۱۰ جمله مطرح شده است. شما باید تشخیص دهید که کدامیک از جملات صحیح است. و باید گزینه مطابق با هر جمله را انتخاب کنید

قسمت چهارم Reading  شامل ۵ سئوال

این بخش شامل سوالاتی چهارگزینه‌ای می‌باشد. به این ترتیب، با توجه به متن ارائه شده ۵ سوال مطرح می‌شود، که شما می‌بایست با درنظر گرفتن متن مورد‌نظر گزینه درست را تعیین کنید.

قسمت پنجم Reading  شامل 10 سئوال

 ارزیابی میزان تسلط در گرامر زبان انگلیسی و دایره لغات با این سئوالات انجام می شود. به این ترتیب که، باید جایگاه درست اسم، فعل، ضمیر، قید و … را جمله و جای تشخیص دادو گزینه درست را انتخاب کرد.

قسمت اول Writing شامل ۵ سئوال

در این قسمت شما با ۵ جمله کامل مواجه می‌شوید. سپس هر جمله با مجموعه‌ لغات جدید و در قالب ساختاری دیگر ارائه می‌شود اما قسمتی از جملات حذف می‌شود. به این ترتیب، متقاضی می‌بایست جاهای خالی را با حداکثر ۳ کلمه تکمیل کند.

قسمت دوم Writing شامل 1 سئوال

باید نامه‌ای ۴۵-۳۵ کلمه‌ای را به فردی خاص  نوشت. توجه داشته باشید که در این متن می‌بایست مواردی را که در صورت سوال از شما پرسیده شده است قرار بگیرد. و به سئوالات پاسخ داده شود.

قسمت دوم Writing شامل 1 سئوال

در این قسمت دو موضوع طرح می‌شود. که شما باید داستان گونه توضیحاتی در این راستا بنویسید.

در بخش Listening این  آزمون شامل ۲۵ سوال است که در ۴ قسمت ارائه شده است. بخش لیسنینگ آزمون PET مربوط به درک فایل‌های صوتی می باشد، که برای درک آنها و پاسخ به سئوالات 30 دقیقه زمان بگذارید ۶ دقیقه هم برای نوشتن پاسخ‌های خود در پاسخنامه زمان دارید.

در بخش Speaking ، 4  قسمت و در هر قسمت، ۱۲-۱۰ دقیقه زمان در اختیار دارید تا بتوانید به سوالات شفاهی که مطرح می‌شود پاسخ دهید. به این ترتیب، میزان مهارت شما در مکالمه‌ای دوطرفه سنجیده می‌شود. در این بخش شما می‌بایست طی گفتگویی دونفره درباره موضوعات مطروحه، نظر خود را بیان کنید.